"בספר אני. הספר הוא לי יקום, מולדת, קורת גג וחידה."
(אדמון ז'אבס / ספר השאלות / מצרפתית: אביבה ברק)

דנה חפץ || מאיש הזאבים לזאבי הנפש: כתיבה לאנשי טיפול

מראשיתו נכרך הטיפול הנפשי בספרות – בניתוחיו הספרותיים של פרויד את חלומות מטופליו כמו גם בניתוחיו הפסיכואנליטיים של גיבורים ספרותיים; ולימים, התפתח גם הטיפול הביבליותרפי שהביא לחדר את "הקול השלישי" של הטקסט הספרותי כמטפל נוסף. ואולם, למעשה הקשר בין השניים ראשוני הרבה יותר, שכן ברובן ככולן של יצירות הספרות טמונות אמיתות פסיכולוגיות מעמיקות אודות האדם ויחסיו עם העולם. במובן זה, מפתה לומר שבכל כותבת טובה מתחבאת מטפלת. 

אבל דווקא משום כך, בפני נשות טיפול – שבמובנים מסוימים לפחות נדמה שהן זקוקות לספרות יותר מאחרים בגין העומס הנפשי המוטל עליהן – עשויים להתייצב קשיים מיוחדים בכתיבתה. איך להימנע מהפיתוי להתייחס לדמויות וסיטואציות ספרותיות כאל מטופלים? איך לשמור על החירות ההכרחית לכותבים אך איננה מותרת למטפלים? ואיך לשאוב חומרי כתיבה מהעולם העשיר והתוסס של הטיפול מבלי לפגוע בו ובמחויבויות האתיות והאחרות המוטלות עלינו כמטפלות?

בסדנה נקרא ונכתוב טקסטים מכמה סוגות סביב סיטואציות טיפוליות, נבחן היבטים שונים של כתיבה מתוך ובעקבות טיפולים,  נחדד את ההבדלים והגבולות בין כתיבה טיפולית לכתיבה יוצרת, ומתוך כך גם ננסה לחוות את כוחה המרפא של הספרות עבור  "המטפל הפצוע".

ספרים מלווים

דנה חפץ, "השתדלות נוספת" (פרדס, 2020)

תמיר להב-רדלמסר, "חדר לשניים" (חרגול- עם עובד 2010)

תאריכי המפגשים המקוונים : ימי ראשון, 18:30-20

7.3, 21.3, 11.4, 25.4, 9.5, 23.5, 6.6, 20.6
עלות: 960 ש"ח . המחיר כולל את עלות הספרים המלווים.
הרשמה במייל bayit.sefer@gmail.com

 

על דנה חפץ

סופרת, ביבליותרפיסטית, פילוסופית ועורכת. ד"ר לפילוסופיה מאוניברסיטת בן-גוריון במסגרת מלגת קרייטמן, בעלת תואר שני בספרות מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שני בביבליותרפיה מסמינר הקיבוצים, שניהם בהצטיינות יתרה, ועורכת דין חברתית לשעבר. שימשה כעורכת בסדרת "קו אדום" בהוצאת הקיבוץ המאוחד. לימדה באוניברסיטאות תל אביב ובן גוריון בנגב, במכללת ספיר, במרכז הבינתחומי ובסמינר הקיבוצים, וכן כתיבה יוצרת במסגרות פרטיות. פירסמה סיפורים ושירים במגוון כתבי עת, ושני קבצי סיפורים קצרים - "דולפינים בקרית גת" (ספרא והקיבוץ המאוחד,2015) זכה בפרס איגוד הסופרים הישראלי ופרס שרת התרבות לספר ביכורים, וזיכה אותה במלגת פרדס לסופרים מטעם הספרייה הלאומית; ו"השתדלות נוספת" (פרדס, תש"פ). לצד זאת פרסמה עשרות מאמרים בתחומי פילוסופיה, ספרות, משפט וטיפול, הייתה שותפה בעריכת האנתולוגיות "משמעות החיים" (הקיבוץ המאוחד ועמותת יהורז, 1999), "מועקה וגאולה" (אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, 2003), "אבל הייתה שם אהבה: עיצוב זיכרון השואה" (בעריכה), וחיברה את ספר העיון "חסד חילוני" (רסלינג, 2009; באנגלית: Brill -Rodopi, 2017). מייסדת "בַּיִת, סֵפֶר".

סדנאות סמסטר ב' – מידע כללי

לרשימת כל הסדנאות

היקף כל סדנה: שמונה מפגשים מקוונים של שעה וחצי, אחת לשבועים.

מחיר כל סדנה: 960 ₪

הטבות למשתתפים בסדנה:

  • ספר או שניים המלווים את הסדנה (יישלחו בדואר רגיל) – כלול במחיר הסדנה
  • הזמנה להשתתפות (ללא תשלום) באירועים הפתוחים לקהילת "בַּיִת, סֵפֶר"
  • במה לחשיפת יצירותיהם האיכותיות באירועים הפתוחים לקהל הרחב של "בַּיִת, סֵפֶר"  ובפרסומיו
  • הנחה של 10% על הרשמה למועדון הספר
  • הנחה של 10% על ספרי ההוצאות ידידות "בַּיִת, סֵפֶר" (המפורטות בעמוד הראשי)

 * מספר המקומות בכל סדנה מצומצם  (עד 11 משתתפים) *

 * פתיחת סדנה מותנית במספר הנרשמים *

*ההרשמה לסמסטר ב' תיפתח בחודש ינואר *

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn